урок №1
Застосування елементів комбінаторики до
розв’язування задач»
«Число, положення і комбінація – три різні сфери думки, але
які взаємно перетинаються і до них можна
віднести усі
Англ.
математик Дж. Сильвестр (1844р.)
Мета
–
дидактична
: формування
умінь і навичок розв’язування різних видів комбінаторних задач, застосовування
основних теорем комбінаторики – правил суми та добутку, закріплення відомих
методів і способів на практиці, вміння застосовувати знання в комплексі;
- розвиваюча: розвинення
розумових здібностей, логічного мислення, уваги
кмітливості студентів, уваги,
памяті;
– виховна: створення
атмосфери емоційного підйому, співпраці; сприяння
зацікавленості
даною темою, історією дисципліни; формування навичок колективної
праці, об’єктивного оцінювання знань одногрупників та
самооцінювання.
Тип уроку: практичне заняття
формування умінь і навичок.
Технології
інтерактивного навчання.
Колективно –
групові, кооперативні методи:
–
робота в парах;
–
«незакінчені речення»;
–
«мозковий штурм».
Обладнання:
мультимедійний
проектор, калькулятори
Засоби
навчання: картки
самоконтролю, картки для індивідуальної
роботи,
таблиця – схема, позначки правильної
відповіді.
Хід заняття.
І.
Організаційний момент.
а)
Повідомлення теми і мети заняття.
б)
Перевірка домашнього завдання.
На екрані з’являються задачі
домашнього завдання з відповідями. За кожну правильну відповідь студенти
виставляють собі в зошит 1 бал
Перевірка домашнього завдання
max – 7б
«Незакінчені
речення»
(теорія)
max – 11б
Розв’язування задачі біля дошки.
max – 4б
Самостійна робота по карткам.
max – 8б
Додаткові бали – «позначки»
Правильна відповідь-1б
Сума балів:
Оцінка:
У відповідну колонку картки
самоконтролю учны виставляють собі суму балів за правильність
виконання домашнього завдання
г) Вступне слово
викладача.
На попередньому занятті
ми отримали весь необхідний теоретичний матеріал з теми: «Комбінаторика», без
якого неможливе розв’язування задач теорії ймовірності. Нагадую нашу проблемну задачу, до якої ми
повернемося на при кінці заняття.
На екрані з’являється задача: «На
екзамен з математики виносять 40 питань. Учень підготував тільки 35. Білет
складається з чотирьох питань. Яка імовірність того, що студент одержить оцінку
«відмінно»?»
Математика – це наука, оволодіти якою можна тільки через
поєднання теорії з практикою. Академік О.М.Крилов сказав: «Теорія без практики мертва та
безплідна, практика без теорії неможлива чи згубна. Для теорії потрібні
головним чином знання, для практики, крім того, і вміння». Тому
спочатку перевіримо, як ви опанували теоретичний матеріал.
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
а)
Математичний диктант у формі «незакінчених речень».
На екрані з’являються «незакінчені
речення»,які студенти доповнюють у робочих зошитах.
«Незакінчені речення»
1. Різні групи елементів деякої множини, що відрізняються
елементами або
порядком
цих елементів, називають ……….
2.
Комбінаторика – це розділ математики, в якому вивчаються ……….
3.
Якщо порядком елементів сполуки між собою не відрізняються, то це –…
4. Якщо
сполуки відрізняються порядком елементів
і всі елементи множини входять у сполуку, то це – ……
5. Якщо
сполуки відрізняються і елементами, і порядком цих елементів, але
не всі елементи множини входять у сполуку, то
це – ……
10. Якщо
елемент А можна обрати m-способами, а елемент B – n-способами,
то А
і
В можна обрати ……….способами. Це правило
……………..
11. Якщо
елемент А можна обрати m-способами, а елемент B – n-способами,
то А
або
В можна обрати ……….способами. Це правило
……………..
Студенти,
що сидять поруч, обмінюються зошитами і перевіряють роботи один одного. За
кожну правильну відповідь нараховується 1 бал.
По закінченню перевірки на екрані
з’являються «повні речення»
«Повні речення»
( Відповіді )
1.
Різні групи елементів деякої множини, що відрізняються елементами або
порядком цих елементів, називають сполуками.
2.
Комбінаторика – це розділ математики, в якому вивчаються властивості сполук і формули обчислення кількості різних сполук.
3.
Якщо порядком елементів сполуки між собою не відрізняються, то це –
комбінації.
4. Якщо
сполуки відрізняються порядком елементів і всі елементи множини входять у
сполуку, то це – перестановки.
5. Якщо
сполуки відрізняються і елементами, і порядком цих елементів, але не всі
елементи множини входять у сполуку, то це – розміщення.
10. Якщо
елемент А можна обрати m-способами, а елемент B – n-способами,
то А
і
В можна обрати m∙n способами. Це
правило добутку.
11. Якщо
елемент А можна обрати m-способами, а елемент B – n-способами,
то А
або
В можна обрати (m + n) способами. Це
правило суми.
Студенти, переконавшись у
правильності оцінювання, заносять сумарну кількість балів у відповідну колонку
картки самоконтролю.
б) Складання
схеми розв’язування комбінаторних задач.
Викладач:
«
Ми вже розв’язували з Вами нескладні комбінаторні задачі, але
насамперед
знали, який вид сполук в них присутній, або яке правило: суми
чи
добутку треба застосувати. Тепер нам
потрібно навчитися самостійно
розрізняти
види сполук в комбінаторних задачах. Для цього дамо відповіді на запитання, які
можна оформити у схему розв’язування комбінаторних задач.»
Запитання:
1)
В яких сполуках враховується порядок елементів? ( В перестановках і
розміщеннях. В комбінаціях порядок слідування елементів не враховується. Тому
це перше запитання схеми.)
2)
Якщо порядок слідування елементів враховується, то отримуємо наступне
запитання. В яку сполуку входять всі елементи множини? ( В перестановки.
Якщо
не всі елементи входять, то обираємо останній вид – комбінації)
3)
Якщо обирають елементи А і В з двох
різних множин, то яке правило треба застосувати? ( Правило добутку )
4)
Якщо обирають елемент А або В з двох
різних множин, то яке правило треба застосувати? ( Правило суми )
На
екрані з’являється схема розв’язування комбінаторних задач, яку
студенти перекреслюють у зошити для формул.
Вибір правила
Правило суми
(6)
Правило
добутку (7)
Якщо
елемент А можна вибрати m способами, а елемент В – n способами, то А або В можна вибрати (m + n) способами
Якщо
елемент А можна вибрати m способами, а після цього елемент В – n способами, то А і В можна вибрати (m ∙ n) способами
ІІІ. Формування
умінь і навичок.
а)
Розв’язування задач з використанням схеми – групова
робота.
На екрані з’являються задачі.
Студенти за бажанням виходять
працювати до дошки, отримуючи
від 1-го до 4-х балів.
Задачі
1. Скільки
трицифрових чисел з різними цифрами можна скласти з набору
«
1; 2; 3; 4; 5»?
2. На
площині позначено 8 точок (жодні 3 не лежать на одній прямий). Скільки існує
трикутників з вершинами в цих точках?
3.
Скількома способами можна розставити 7 книжок на полиці?
4. З 10
учнів потрібно вибрати двох для прибирання кабінету. Скільки існує варіантів
вибору?
5. Розклад
містить 4 пари на день з різних 10-ти предметів. Скільки існує варіантів
скласти розклад на один день(предмети не повторюються)?
6. Скільки
парних трицифрових чисел (усі цифри різні) можна записати, використовуючи
цифри: «3; 4; 5; 7; 9»?
7. Скільки
п’ятицифрових телефонних номерів існує з цифр «0; 1; 3; 5; 7», які в номері не
повторюються?
8. У вазі
стоїть 10 червоних і 5 рожевих пронумерованих гвоздик. Скількома способами
можна вибрати:
а) три квітки одного кольору?
б) 3 червоні і 2 рожеві гвоздики?
9. В кабінеті
банкіра є сейф з коштовностями, код до якого складається з двох голосних букв і трьох цифр. Скільки
комбінацій треба перебрати грабіжнику, щоб відкрити сейф і заволодіти
коштовностями?
10. Із двох
математиків і десяти економістів треба створити комісію з восьми вчених, в яку
обов’язково входить хоча б один математик?
Задача
підвищеної складності
11.
Підприємство може надати роботу за однією спеціальністю чотирьом
жінкам, за другою – шести чоловікам і за третьою – трьом робітникам незалежно
від статі. Є 14 претендентів: 6 жінок і 8 чоловіків. Скількома способами можна
заповнити вакантні місця?
Розв’язування
задач.
1. Скільки
трицифрових чисел з різними цифрами можна скласти з набору
«
1; 2; 3; 4; 5»?
2. На
площині позначено 8 точок (жодні 3 не лежать на одній прямий). Скільки існує
трикутників з вершинами в цих точках?
3.
Скількома способами можна розставити 7 книжок на полиці?
4. З 10
учнів потрібно вибрати двох для прибирання кабінету. Скільки існує варіантів
вибору?
5. Розклад
містить 4 пари на день з різних 10-ти предметів. Скільки існує варіантів
скласти розклад на один день(предмети не повторюються)?
6. Скільки
парних трицифрових чисел (усі цифри різні) можна записати, використовуючи
цифри: «3; 4; 5; 7; 9»?
Трицифрові
числа повинні закінчуватися на 4:
• • 4
Залишилося 2 пустих місця та 4 вільні цифри.
7. Скільки
п’ятицифрових телефонних номерів існує з цифр «0; 1; 3; 5; 7», які в номері не
повторюються?
Потрібні
перестановки з 5-ти елементів, з яких треба виключити ті, що починаються з
нуля: 0 • • • •
8. У вазі
стоїть 10 червоних і 5 рожевих пронумерованих гвоздик. Скількома способами
можна вибрати:
а) три квітки одного кольору?
б) 3 червоні і 2 рожеві гвоздики?
Розв’язок.
9. В кабінеті
банкіра є сейф з коштовностями, код до якого складається з двох голосних букв і трьох цифр. Скільки
комбінацій треба перебрати грабіжнику, щоб відкрити сейф і заволодіти
коштовностями?
10. Із двох
математиків і десяти економістів треба створити комісію з восьми вчених, в яку
обов’язково входить хоча б один математик?
Потрібен
1 математик з 2-х і 7 економістів з 10-ти:
Задача підвищеної складності
11.
Підприємство може надати роботу за однією спеціальністю чотирьом
жінкам, за другою – шести чоловікам і за третьою – трьом робітникам незалежно
від статі. Є 14 претендентів: 6 жінок і 8 чоловіків. Скількома способами можна
заповнити вакантні місця?
Розв’язок.
Маємо
13 робочих місць і 14 претендентів.
1
спеціальність – 4 жінки з 6-ти:
Залишилося 2
жінки.
2
спеціальність – 6 чоловіків з 8-ми:
Залишилося 2
чоловіки
3
спеціальність – 3 особи незалежно від статі:
1) 1 жінка і 2 чоловіки: 
Або
2) 1 чоловік і 2
жінки: 
За
правилом суми: 2 + 2 = 4 – варіанти для 3-ої спеціальності
За
правилом добутку: 15∙28∙4=1680 – способів заповнити вакантні місця.
б) Хвилинка
відпочинку: « З історії розвитку комбінаторики»
Викладач: З задачами, в яких приходиться вибирати ті чи
інші предмети, розміщувати їх в певному порядку і відшуковувати серед різних
розміщень найкращі, люди стикнулися ще в доісторичну епоху, обираючи найкращі
розміщення мисливців під час полювання, воїнів під час битви, інструментів під
час роботи. Пізніше, поряд із спортивними змаганнями з’явились ігри з різними
фігурами чи предметами, в яких вигравав той, хто краще знав переможні
комбінації та вмів уникати програшних.(Давня єгипетська гра «сенет», в яку грав
фараон Тутанхамон, нарди, китайські та японські шахмати, японські шашки «го» і
т. д.) Що ж було поштовхом до виникнення
комбінаторики, як науки? Для чого ще потрібні знання з комбінаторики,
крім відомого вже нам застосування в теорії ймовірності?
Виступи учнів:
Під час доповідей на екрані з’являються портрети вчених-математиків.
1.Перша праця,
що містила комбінаторні задачі, увійшла в книгу «Книгу Абака» видатного
математика Леонардо Фібоначчі в 1202
р. Наприклад, задача про пошук найменшої кількості гир, за допомогою яких можна
отримати будь-яку цілу вагу від 1 до 40 фунтів.
Але поштовхом до виникнення комбінаторики
був розквіт азартних ігор, зокрема гри в кості. Питаннями, що пов’язані з цією
грою, займалися в ХVIст. італійські
математики – Джероламо Кардано, Н.
Тарталья, в ХVIІст. – Галілео Галілей, видатні математики
Франції – Блез Паскаль і П’єр Ферма. Саме роботи Паскаля і Ферма
дали поштовх для народження нових гілок
математичної науки – комбінаторики і теорії імовірності. Вже у 1666 р. Готтфрід Вільгельм Лейбніц публікує
«Дисертацію про комбінаторне мистецтво, в котрій вперше з’являється сам термін
«комбінаторика». Лейбніц, якому на той час було всього 20 років і котрий мав
вчений степінь з юриспруденції, планував для комбінаторики нові додатки: до
кодування, статистики, теорії спостережень. Учень Лейбніца – Якоб Бернуллі в своїй книзі «Мистецтво
припущень» (1713р.) виклав багато відомостей з комбінаторики та вперше увів
поняття «перестановки», «розміщення». Остаточно комбінаторика як самостійний
розділ математики оформилась в працях Леонардо
Ейлера у ХVIІІст.
2.Для кодування таємної інформації та її
розшифровки потрібні знання комбінаторики, тому для вирішення цих питань
залучали математиків. Першим де шифрувальником був «батько алгебри» – Франсуа Вієт.(кінець
ХVIст.)
Навички в розгадці складних шифрів допомогли ученим, коли археологи почали
відкопувати камені та інші предмети давнини з таємними знаками – письменністю.
Таким чином і в археології комбінаторика
має застосування.
Складність будови біологічних систем, взаємне
поєднання окремих процесів в цілому організмі роблять біологію підходящим полем застосування комбінаторних методів.
Поєднуючи їх з вивченням рентгенівських знімків, вченим вдалося розгадати будову багатьох білків, в тому числі
гемоглобіну та інсуліну. Найбільшим досягненням комбінаторного підходу до проявів
життя можна вважати розшифровку будови
ДНК, зроблену в Кембриджі вченими Ф. Криком та Дж. Уотсоном у 1953 р.
Комбінаторика
виявилась корисною і в хімії. Розкладуючи свій хімічний пасьянс,
великий вчений Дмитро Іванович Мендєлєєв, знайшов правильне розміщення
елементів, виникла таблиця – був відкритий періодичний закон.(17 лютого
1869р.). Також комбінаторика дала можливість перерахувати ізомери, котрі мають один і той самий
склад, але
різну будову.
У фізиці комбінаторика виявляється необхідною при
вивченні властивостей кристалів, опису моделі феромагнетизму та ін..
Проекти Вільгельма Лейбніца здавалися
нездійсненними тогочасним математикам, але тепер, після створення ЕВМ, багато
планів Лейбніца втілюються у життя. За допомогою ЕВМ стало можливим робити
перебори, що раніше потребували сотень і тисяч років.
IV. Перевірка
засвоєння знань учнів
в)
самостійна робота за індивідуальними картками
КАРТКА № 1
1. Мають 5
видів фарби. Скількома способами можна розфарбувати слово «свято», якщо всі
букви повинні бути різного кольору?
2. Із цифр «1; 2; 3; 4; 5» складають
числа, в яких не менше 4-х різних цифр.
Скільки таких чисел можна скласти?
КАРТКА № 2
1.
Скількома способами можна розставити 7 спортсменів на 7-ми бігових доріжках?
2. В
загоні 6 офіцерів і 15 рядових. Скількома способами можна сформувати загін
розвідників, до якого входять 2 офіцера і 12 рядових?
КАРТКА № 3
1.
Скількома способами можна розкласти 8 різних поштових листів по восьми різним
конвертам?
2. Мають
12 червоних і 7 білих пронумерованих троянд. Скількома способами можна скласти
букет з 5-ти троянд одного кольору?
КАРТКА № 4
1.
Естафета має 4 різні за довжиною етапи. Скількома способами тренер може
розподілити етапи серед 10-ти спортсменів?
2. У 6-ти
дорослих та 11-ти дітей виявлено ознаки інфекційної хвороби. Щоб перевірити
захворювання, треба взяти вибірковий аналіз у 2-ох дорослих та 3-х дітей.
Скількома способами це можна зробити?
КАРТКА № 5
1. Скільки
існує варіантів розподілу 3-х призових місць, якщо в олімпіаді з математики
беруть участь 25 студентів?
2. У
кошику 10 яблук і 12 груш. Скількома способами можна дістати 6 фруктів одного
виду?
КАРТКА № 6
1. В
побудовану нову школу прийшли працювати 25 викладачів. Скількома способами
можна обрати з них директора, заступника з навчально-методичної роботи та
заступника з виховної роботи?
2. В групі
навчаються 15 хлопців і 12 дівчат. Скількома способами можна вибрати для
генерального прибирання кабінету 3 хлопця і 4 дівчини?
КАРТКА № 7
1.Скільки
існує способів вибрати 4-х з 19-ти студентів, які бажають чергувати по
технікуму?
2. В
ювелірну майстерню привезли 6 ізумрудів і 9 алмазів. Ювеліру замовили браслет,
в якому 3 ізумруди і 5 алмазів. Скількома способами він може вибрати камені на
браслет?
КАРТКА №
8
1.
Скількома способами можна вибрати три з 11-ти різних новорічних подарункових
наборів?
2. При
формуванні екіпажу космічного корабля мали 10 претендентів на посаду командира
і 20 – на посаду бортінженера. Скількома способами можна обрати 2-х кандидатів
однієї посади для проходження першого тесту?
Учні, що
сидять поряд, обмінюються зошитами і здійснюють перевірку самостійної роботи
один одного.
По закінченню перевірки на екрані
з’являються відповіді до всіх задач.
Студенти переконуються у
правильності розв’язування і перевірки та виставляють собі суму балів у відповідну
колонку картки самоконтролю.
V.
Підведення підсумків заняття. Домашнє завдання.
а)
розв’язування проблемної задачі попереднього заняття
Викладач
Прийшов
час повернутися до нашої проблемної
задачі. На екрані з’являється задача: «На екзамен з математики
виносять 40 питань. Учень підготував тільки 35. Білет складається з чотирьох
питань. Яка імовірність того, що студент одержить оцінку «відмінно»?»
Тепер, коли ми озброєнні знаннями з
комбінаторики, вміємо обчислювати кількість комбінацій в залежності від умов,
то я впевнена, що наша проблемна задача зараз буде розв’язана.
Але
треба згадати формулу обчислення імовірності деякої події.
Р(А)
=
, де n –
кількість всіх можливих результатів випробування, а m
– кількість сприятливих( потрібних за умовою) результатів.
Задача
розв’язується колективно.
Подія
А – студент витягнув білет, в якому всі 4 питання він знає на «відмінно»
Всього
питань – 40. В білеті їх – 4. Тому 
Студент
знає 35 питань. В білеті їх – 4. Тому

Отже,
Р(А) = 
Подальші
обчислення учням пропонується провести самостійно вдома
і звірити результати обчислення на наступному занятті.
б)
самооцінювання роботи на занятті за картками самоконтролю.
Учні у своїх
картках підраховують загальну кількість балів, яку вони набрали за все заняття
і переводять її в оцінку за «шкалою оцінювання».
«Шкала оцінювання» з прикладом
заповненої картки самоконтролю з’являється на екрані.
«ШКАЛА ОЦІНЮВАННЯ»
Сума балів
Оцінка
Менше 5 балів
«3»
6 – 8 балів
«4»
9 – 11 балів
«5»
12 – 14 балів
«6»
15 – 17 балів
«7»
18 – 20 балів
«8»
21 – 23 балів
«9»
24 – 26 балів
«10»
27 – 29 балів
«11»
Більше 30 балів
«12»
в) студенти
отримують домашнє завдання і побажання успіху в подальшому
вивченні теми: «теорія ймовірності»
Домашнє
завдання.
1.
На площині позначено 10 точок (жодні 3 не лежать на одній прямій). Скільки
існує прямих, що проходять через ці точки?
2.
Скількома способами можна вишикувати 8 студентів у шеренгу?
3.
Скільки існує п’ятицифрових телефонних номерів, цифри яких не повторюються?
4.
В групі 16 хлопців і 12 дівчат. Треба сформувати групу з трьох студентів, щоб
провідати хворого одногрупника, якщо:
1) всі члени групи – хлопці або
дівчата;
2) в групу входить 2 дівчини
3) в групу входить хоча б одна дівчина.
Застосування елементів комбінаторики до
розв’язування задач»
«Число, положення і комбінація – три різні сфери думки, але
які взаємно перетинаються і до них можна
віднести усі
Англ.
математик Дж. Сильвестр (1844р.)
Мета
–
дидактична
: формування
умінь і навичок розв’язування різних видів комбінаторних задач, застосовування
основних теорем комбінаторики – правил суми та добутку, закріплення відомих
методів і способів на практиці, вміння застосовувати знання в комплексі;
- розвиваюча: розвинення
розумових здібностей, логічного мислення, уваги
кмітливості студентів, уваги,
памяті;
– виховна: створення
атмосфери емоційного підйому, співпраці; сприяння
зацікавленості
даною темою, історією дисципліни; формування навичок колективної
праці, об’єктивного оцінювання знань одногрупників та
самооцінювання.
Тип уроку: практичне заняття
формування умінь і навичок.
Технології
інтерактивного навчання.
Колективно –
групові, кооперативні методи:
–
робота в парах;
–
«незакінчені речення»;
–
«мозковий штурм».
Обладнання:
мультимедійний
проектор, калькулятори
Засоби
навчання: картки
самоконтролю, картки для індивідуальної
роботи,
таблиця – схема, позначки правильної
відповіді.
Хід заняття.
І.
Організаційний момент.
а)
Повідомлення теми і мети заняття.
б)
Перевірка домашнього завдання.
На екрані з’являються задачі
домашнього завдання з відповідями. За кожну правильну відповідь студенти
виставляють собі в зошит 1 бал
Перевірка домашнього завдання
max – 7б
|
«Незакінчені
речення»
(теорія)
max – 11б
|
Розв’язування задачі біля дошки.
max – 4б
|
Самостійна робота по карткам.
max – 8б
|
Додаткові бали – «позначки»
Правильна відповідь-1б
|
|
|
|
|
|
Сума балів:
|
||||
Оцінка:
|
У відповідну колонку картки
самоконтролю учны виставляють собі суму балів за правильність
виконання домашнього завдання
г) Вступне слово
викладача.
На попередньому занятті
ми отримали весь необхідний теоретичний матеріал з теми: «Комбінаторика», без
якого неможливе розв’язування задач теорії ймовірності. Нагадую нашу проблемну задачу, до якої ми
повернемося на при кінці заняття.
На екрані з’являється задача: «На
екзамен з математики виносять 40 питань. Учень підготував тільки 35. Білет
складається з чотирьох питань. Яка імовірність того, що студент одержить оцінку
«відмінно»?»
Математика – це наука, оволодіти якою можна тільки через
поєднання теорії з практикою. Академік О.М.Крилов сказав: «Теорія без практики мертва та
безплідна, практика без теорії неможлива чи згубна. Для теорії потрібні
головним чином знання, для практики, крім того, і вміння». Тому
спочатку перевіримо, як ви опанували теоретичний матеріал.
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
а)
Математичний диктант у формі «незакінчених речень».
На екрані з’являються «незакінчені
речення»,які студенти доповнюють у робочих зошитах.
«Незакінчені речення»
1. Різні групи елементів деякої множини, що відрізняються
елементами або
порядком
цих елементів, називають ……….
2.
Комбінаторика – це розділ математики, в якому вивчаються ……….
3.
Якщо порядком елементів сполуки між собою не відрізняються, то це –…
4. Якщо
сполуки відрізняються порядком елементів
і всі елементи множини входять у сполуку, то це – ……
5. Якщо
сполуки відрізняються і елементами, і порядком цих елементів, але
не всі елементи множини входять у сполуку, то
це – ……
10. Якщо
елемент А можна обрати m-способами, а елемент B – n-способами,
то А
і
В можна обрати ……….способами. Це правило
……………..
11. Якщо
елемент А можна обрати m-способами, а елемент B – n-способами,
то А
або
В можна обрати ……….способами. Це правило
……………..
Студенти,
що сидять поруч, обмінюються зошитами і перевіряють роботи один одного. За
кожну правильну відповідь нараховується 1 бал.
По закінченню перевірки на екрані
з’являються «повні речення»
«Повні речення»
( Відповіді )
1.
Різні групи елементів деякої множини, що відрізняються елементами або
порядком цих елементів, називають сполуками.
2.
Комбінаторика – це розділ математики, в якому вивчаються властивості сполук і формули обчислення кількості різних сполук.
3.
Якщо порядком елементів сполуки між собою не відрізняються, то це –
комбінації.
4. Якщо
сполуки відрізняються порядком елементів і всі елементи множини входять у
сполуку, то це – перестановки.
5. Якщо
сполуки відрізняються і елементами, і порядком цих елементів, але не всі
елементи множини входять у сполуку, то це – розміщення.
10. Якщо
елемент А можна обрати m-способами, а елемент B – n-способами,
то А
і
В можна обрати m∙n способами. Це
правило добутку.
11. Якщо
елемент А можна обрати m-способами, а елемент B – n-способами,
то А
або
В можна обрати (m + n) способами. Це
правило суми.
Студенти, переконавшись у
правильності оцінювання, заносять сумарну кількість балів у відповідну колонку
картки самоконтролю.
б) Складання
схеми розв’язування комбінаторних задач.
Викладач:
«
Ми вже розв’язували з Вами нескладні комбінаторні задачі, але
насамперед
знали, який вид сполук в них присутній, або яке правило: суми
чи
добутку треба застосувати. Тепер нам
потрібно навчитися самостійно
розрізняти
види сполук в комбінаторних задачах. Для цього дамо відповіді на запитання, які
можна оформити у схему розв’язування комбінаторних задач.»
Запитання:
1)
В яких сполуках враховується порядок елементів? ( В перестановках і
розміщеннях. В комбінаціях порядок слідування елементів не враховується. Тому
це перше запитання схеми.)
2)
Якщо порядок слідування елементів враховується, то отримуємо наступне
запитання. В яку сполуку входять всі елементи множини? ( В перестановки.
Якщо
не всі елементи входять, то обираємо останній вид – комбінації)
3)
Якщо обирають елементи А і В з двох
різних множин, то яке правило треба застосувати? ( Правило добутку )
4)
Якщо обирають елемент А або В з двох
різних множин, то яке правило треба застосувати? ( Правило суми )
На
екрані з’являється схема розв’язування комбінаторних задач, яку
студенти перекреслюють у зошити для формул.
Вибір правила
|
|
Правило суми
(6)
|
Правило
добутку (7)
|
Якщо
елемент А можна вибрати m способами, а елемент В – n способами, то А або В можна вибрати (m + n) способами
|
Якщо
елемент А можна вибрати m способами, а після цього елемент В – n способами, то А і В можна вибрати (m ∙ n) способами
|
ІІІ. Формування
умінь і навичок.
а)
Розв’язування задач з використанням схеми – групова
робота.
На екрані з’являються задачі.
Студенти за бажанням виходять
працювати до дошки, отримуючи
від 1-го до 4-х балів.
Задачі
1. Скільки
трицифрових чисел з різними цифрами можна скласти з набору
«
1; 2; 3; 4; 5»?
2. На
площині позначено 8 точок (жодні 3 не лежать на одній прямий). Скільки існує
трикутників з вершинами в цих точках?
3.
Скількома способами можна розставити 7 книжок на полиці?
4. З 10
учнів потрібно вибрати двох для прибирання кабінету. Скільки існує варіантів
вибору?
5. Розклад
містить 4 пари на день з різних 10-ти предметів. Скільки існує варіантів
скласти розклад на один день(предмети не повторюються)?
6. Скільки
парних трицифрових чисел (усі цифри різні) можна записати, використовуючи
цифри: «3; 4; 5; 7; 9»?
7. Скільки
п’ятицифрових телефонних номерів існує з цифр «0; 1; 3; 5; 7», які в номері не
повторюються?
8. У вазі
стоїть 10 червоних і 5 рожевих пронумерованих гвоздик. Скількома способами
можна вибрати:
а) три квітки одного кольору?
б) 3 червоні і 2 рожеві гвоздики?
9. В кабінеті
банкіра є сейф з коштовностями, код до якого складається з двох голосних букв і трьох цифр. Скільки
комбінацій треба перебрати грабіжнику, щоб відкрити сейф і заволодіти
коштовностями?
10. Із двох
математиків і десяти економістів треба створити комісію з восьми вчених, в яку
обов’язково входить хоча б один математик?
Задача
підвищеної складності
11.
Підприємство може надати роботу за однією спеціальністю чотирьом
жінкам, за другою – шести чоловікам і за третьою – трьом робітникам незалежно
від статі. Є 14 претендентів: 6 жінок і 8 чоловіків. Скількома способами можна
заповнити вакантні місця?
Розв’язування
задач.
1. Скільки
трицифрових чисел з різними цифрами можна скласти з набору
«
1; 2; 3; 4; 5»?
2. На
площині позначено 8 точок (жодні 3 не лежать на одній прямий). Скільки існує
трикутників з вершинами в цих точках?
3.
Скількома способами можна розставити 7 книжок на полиці?
4. З 10
учнів потрібно вибрати двох для прибирання кабінету. Скільки існує варіантів
вибору?
5. Розклад
містить 4 пари на день з різних 10-ти предметів. Скільки існує варіантів
скласти розклад на один день(предмети не повторюються)?
6. Скільки
парних трицифрових чисел (усі цифри різні) можна записати, використовуючи
цифри: «3; 4; 5; 7; 9»?
Трицифрові
числа повинні закінчуватися на 4:
• • 4
Залишилося 2 пустих місця та 4 вільні цифри.
7. Скільки
п’ятицифрових телефонних номерів існує з цифр «0; 1; 3; 5; 7», які в номері не
повторюються?
Потрібні
перестановки з 5-ти елементів, з яких треба виключити ті, що починаються з
нуля: 0 • • • •
8. У вазі
стоїть 10 червоних і 5 рожевих пронумерованих гвоздик. Скількома способами
можна вибрати:
а) три квітки одного кольору?
б) 3 червоні і 2 рожеві гвоздики?
Розв’язок.
9. В кабінеті
банкіра є сейф з коштовностями, код до якого складається з двох голосних букв і трьох цифр. Скільки
комбінацій треба перебрати грабіжнику, щоб відкрити сейф і заволодіти
коштовностями?
10. Із двох
математиків і десяти економістів треба створити комісію з восьми вчених, в яку
обов’язково входить хоча б один математик?
Потрібен
1 математик з 2-х і 7 економістів з 10-ти:
Задача підвищеної складності
11.
Підприємство може надати роботу за однією спеціальністю чотирьом
жінкам, за другою – шести чоловікам і за третьою – трьом робітникам незалежно
від статі. Є 14 претендентів: 6 жінок і 8 чоловіків. Скількома способами можна
заповнити вакантні місця?
Розв’язок.
Маємо
13 робочих місць і 14 претендентів.
1
спеціальність – 4 жінки з 6-ти:
Залишилося 2
жінки.

2
спеціальність – 6 чоловіків з 8-ми:
Залишилося 2
чоловіки

3
спеціальність – 3 особи незалежно від статі:
1) 1 жінка і 2 чоловіки: 

Або
2) 1 чоловік і 2
жінки: 

За
правилом суми: 2 + 2 = 4 – варіанти для 3-ої спеціальності
За
правилом добутку: 15∙28∙4=1680 – способів заповнити вакантні місця.
б) Хвилинка
відпочинку: « З історії розвитку комбінаторики»
Викладач: З задачами, в яких приходиться вибирати ті чи
інші предмети, розміщувати їх в певному порядку і відшуковувати серед різних
розміщень найкращі, люди стикнулися ще в доісторичну епоху, обираючи найкращі
розміщення мисливців під час полювання, воїнів під час битви, інструментів під
час роботи. Пізніше, поряд із спортивними змаганнями з’явились ігри з різними
фігурами чи предметами, в яких вигравав той, хто краще знав переможні
комбінації та вмів уникати програшних.(Давня єгипетська гра «сенет», в яку грав
фараон Тутанхамон, нарди, китайські та японські шахмати, японські шашки «го» і
т. д.) Що ж було поштовхом до виникнення
комбінаторики, як науки? Для чого ще потрібні знання з комбінаторики,
крім відомого вже нам застосування в теорії ймовірності?
Виступи учнів:
Під час доповідей на екрані з’являються портрети вчених-математиків.
1.Перша праця,
що містила комбінаторні задачі, увійшла в книгу «Книгу Абака» видатного
математика Леонардо Фібоначчі в 1202
р. Наприклад, задача про пошук найменшої кількості гир, за допомогою яких можна
отримати будь-яку цілу вагу від 1 до 40 фунтів.
Але поштовхом до виникнення комбінаторики
був розквіт азартних ігор, зокрема гри в кості. Питаннями, що пов’язані з цією
грою, займалися в ХVIст. італійські
математики – Джероламо Кардано, Н.
Тарталья, в ХVIІст. – Галілео Галілей, видатні математики
Франції – Блез Паскаль і П’єр Ферма. Саме роботи Паскаля і Ферма
дали поштовх для народження нових гілок
математичної науки – комбінаторики і теорії імовірності. Вже у 1666 р. Готтфрід Вільгельм Лейбніц публікує
«Дисертацію про комбінаторне мистецтво, в котрій вперше з’являється сам термін
«комбінаторика». Лейбніц, якому на той час було всього 20 років і котрий мав
вчений степінь з юриспруденції, планував для комбінаторики нові додатки: до
кодування, статистики, теорії спостережень. Учень Лейбніца – Якоб Бернуллі в своїй книзі «Мистецтво
припущень» (1713р.) виклав багато відомостей з комбінаторики та вперше увів
поняття «перестановки», «розміщення». Остаточно комбінаторика як самостійний
розділ математики оформилась в працях Леонардо
Ейлера у ХVIІІст.
2.Для кодування таємної інформації та її
розшифровки потрібні знання комбінаторики, тому для вирішення цих питань
залучали математиків. Першим де шифрувальником був «батько алгебри» – Франсуа Вієт.(кінець
ХVIст.)
Навички в розгадці складних шифрів допомогли ученим, коли археологи почали
відкопувати камені та інші предмети давнини з таємними знаками – письменністю.
Таким чином і в археології комбінаторика
має застосування.
Складність будови біологічних систем, взаємне
поєднання окремих процесів в цілому організмі роблять біологію підходящим полем застосування комбінаторних методів.
Поєднуючи їх з вивченням рентгенівських знімків, вченим вдалося розгадати будову багатьох білків, в тому числі
гемоглобіну та інсуліну. Найбільшим досягненням комбінаторного підходу до проявів
життя можна вважати розшифровку будови
ДНК, зроблену в Кембриджі вченими Ф. Криком та Дж. Уотсоном у 1953 р.
Комбінаторика
виявилась корисною і в хімії. Розкладуючи свій хімічний пасьянс,
великий вчений Дмитро Іванович Мендєлєєв, знайшов правильне розміщення
елементів, виникла таблиця – був відкритий періодичний закон.(17 лютого
1869р.). Також комбінаторика дала можливість перерахувати ізомери, котрі мають один і той самий
склад, але
різну будову.
У фізиці комбінаторика виявляється необхідною при
вивченні властивостей кристалів, опису моделі феромагнетизму та ін..
Проекти Вільгельма Лейбніца здавалися
нездійсненними тогочасним математикам, але тепер, після створення ЕВМ, багато
планів Лейбніца втілюються у життя. За допомогою ЕВМ стало можливим робити
перебори, що раніше потребували сотень і тисяч років.
IV. Перевірка
засвоєння знань учнів
в)
самостійна робота за індивідуальними картками
КАРТКА № 1
1. Мають 5
видів фарби. Скількома способами можна розфарбувати слово «свято», якщо всі
букви повинні бути різного кольору?
2. Із цифр «1; 2; 3; 4; 5» складають
числа, в яких не менше 4-х різних цифр.
Скільки таких чисел можна скласти?
КАРТКА № 2
1.
Скількома способами можна розставити 7 спортсменів на 7-ми бігових доріжках?
2. В
загоні 6 офіцерів і 15 рядових. Скількома способами можна сформувати загін
розвідників, до якого входять 2 офіцера і 12 рядових?
КАРТКА № 3
1.
Скількома способами можна розкласти 8 різних поштових листів по восьми різним
конвертам?
2. Мають
12 червоних і 7 білих пронумерованих троянд. Скількома способами можна скласти
букет з 5-ти троянд одного кольору?
КАРТКА № 4
1.
Естафета має 4 різні за довжиною етапи. Скількома способами тренер може
розподілити етапи серед 10-ти спортсменів?
2. У 6-ти
дорослих та 11-ти дітей виявлено ознаки інфекційної хвороби. Щоб перевірити
захворювання, треба взяти вибірковий аналіз у 2-ох дорослих та 3-х дітей.
Скількома способами це можна зробити?
КАРТКА № 5
1. Скільки
існує варіантів розподілу 3-х призових місць, якщо в олімпіаді з математики
беруть участь 25 студентів?
2. У
кошику 10 яблук і 12 груш. Скількома способами можна дістати 6 фруктів одного
виду?
КАРТКА № 6
1. В
побудовану нову школу прийшли працювати 25 викладачів. Скількома способами
можна обрати з них директора, заступника з навчально-методичної роботи та
заступника з виховної роботи?
2. В групі
навчаються 15 хлопців і 12 дівчат. Скількома способами можна вибрати для
генерального прибирання кабінету 3 хлопця і 4 дівчини?
КАРТКА № 7
1.Скільки
існує способів вибрати 4-х з 19-ти студентів, які бажають чергувати по
технікуму?
2. В
ювелірну майстерню привезли 6 ізумрудів і 9 алмазів. Ювеліру замовили браслет,
в якому 3 ізумруди і 5 алмазів. Скількома способами він може вибрати камені на
браслет?
КАРТКА №
8
1.
Скількома способами можна вибрати три з 11-ти різних новорічних подарункових
наборів?
2. При
формуванні екіпажу космічного корабля мали 10 претендентів на посаду командира
і 20 – на посаду бортінженера. Скількома способами можна обрати 2-х кандидатів
однієї посади для проходження першого тесту?
Учні, що
сидять поряд, обмінюються зошитами і здійснюють перевірку самостійної роботи
один одного.
По закінченню перевірки на екрані
з’являються відповіді до всіх задач.
Студенти переконуються у
правильності розв’язування і перевірки та виставляють собі суму балів у відповідну
колонку картки самоконтролю.
V.
Підведення підсумків заняття. Домашнє завдання.
а)
розв’язування проблемної задачі попереднього заняття
Викладач
Прийшов
час повернутися до нашої проблемної
задачі. На екрані з’являється задача: «На екзамен з математики
виносять 40 питань. Учень підготував тільки 35. Білет складається з чотирьох
питань. Яка імовірність того, що студент одержить оцінку «відмінно»?»
Тепер, коли ми озброєнні знаннями з
комбінаторики, вміємо обчислювати кількість комбінацій в залежності від умов,
то я впевнена, що наша проблемна задача зараз буде розв’язана.
Але
треба згадати формулу обчислення імовірності деякої події.
Р(А)
=
, де n –
кількість всіх можливих результатів випробування, а m
– кількість сприятливих( потрібних за умовою) результатів.

Задача
розв’язується колективно.
Подія
А – студент витягнув білет, в якому всі 4 питання він знає на «відмінно»
Всього
питань – 40. В білеті їх – 4. Тому 

Студент
знає 35 питань. В білеті їх – 4. Тому


Отже,
Р(А) = 

Подальші
обчислення учням пропонується провести самостійно вдома
і звірити результати обчислення на наступному занятті.
б)
самооцінювання роботи на занятті за картками самоконтролю.
Учні у своїх
картках підраховують загальну кількість балів, яку вони набрали за все заняття
і переводять її в оцінку за «шкалою оцінювання».
«Шкала оцінювання» з прикладом
заповненої картки самоконтролю з’являється на екрані.
«ШКАЛА ОЦІНЮВАННЯ»
Сума балів
|
Оцінка
|
Менше 5 балів
|
«3»
|
6 – 8 балів
|
«4»
|
9 – 11 балів
|
«5»
|
12 – 14 балів
|
«6»
|
15 – 17 балів
|
«7»
|
18 – 20 балів
|
«8»
|
21 – 23 балів
|
«9»
|
24 – 26 балів
|
«10»
|
27 – 29 балів
|
«11»
|
Більше 30 балів
|
«12»
|
в) студенти
отримують домашнє завдання і побажання успіху в подальшому
вивченні теми: «теорія ймовірності»
Домашнє
завдання.
1.
На площині позначено 10 точок (жодні 3 не лежать на одній прямій). Скільки
існує прямих, що проходять через ці точки?
2.
Скількома способами можна вишикувати 8 студентів у шеренгу?
3.
Скільки існує п’ятицифрових телефонних номерів, цифри яких не повторюються?
4.
В групі 16 хлопців і 12 дівчат. Треба сформувати групу з трьох студентів, щоб
провідати хворого одногрупника, якщо:
1) всі члени групи – хлопці або
дівчата;
2) в групу входить 2 дівчини
3) в групу входить хоча б одна дівчина.
Комментариев нет:
Отправить комментарий